Column Left

Bizi Takip Edin

24 Ocak 2024 Çarşamba

Cam Ocak Temizlemenin Püf Noktaları ve Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 Cam Ocak Temizlemenin Püf Noktaları ve Cam Temizliği Nasıl Yapılır?

Yağ ve yemek lekesi oluşmuş cam ocak nasıl temizlenir sorusuna yanıt bulacağınız gibi diğer cam eşyaların temizliğinde etkili olan pratik yöntemler hakkında da bilgiler.Cam Ocak Temizliği

Son zamanlarda evlerin mutfaklarında cam ocaklar tercih edilmektedir. Dekor olarak çok güzel bir görüntüsü olsa da yemek pişirildiği zaman, yağ lekeleri ya da yemek lekeleri kuruması ile birlikte kötü bir görüntü olmasına neden olacaktır. Cam ocak temizliği için gerekli olan malzemeleri temin ettikten sonra temizliği kolaylıkla yapabilirsiniz.


1 yemek kaşığı tuz;

1 fincan karbonat;

Amonyaklı cif;

Bulaşık deterjanı;

Bulaşık bezi;

Sünger;

Sirke.

Siyah cam ocak ya da beyaz cama sahip olacak ocak temizliğini yapabilmek için ihtiyacınız olan malzemeleri temin etmelisiniz. Yağ lekeleri ocak üzerinde birikmesi sizi rahatsız ediyorsa bunun için tuz üzerine dökmeniz durumunda geçer. Ayrıca karbonat ve amonyaklı cif sayesinde inatçı lekelerin siyah ocak üzerinden çıkar. Bu nedenle de ilk olarak bir miktar musluk suyu ile ocak camı ıslatılmalıdır. Lekelerin üzerine karbonat ve tuz dökülür. 10 dakika boyunca bekletilmelidir. Lekelerin çözüldüğünü fark edeceksiniz. Bir miktar bulaşık deterjanı ocak üzerinde gezdirilir ve bulaşık bezi ile birlikte lekeler ovalayarak silinmelidir. Zaten yumuşamış olan lekeler geçer. Cam ocak üzerindeki lekeleri çıkardıktan sonra ise sirke dökerek bekletip silmeniz cam ocakta daha parlak ve ilk gün ki gibi görülmesinde etkili olacaktır.Cam ocak temizliği sırasında kesinlikle tel ya da süngerin sert yüzeyi kullanılmaması gerekmektedir. Cam ocağın çizilmesine neden olur.


Cam Temizliği

Pencere camı ya da balkon camı silmek için suyun içerisine limon sirkesi damlatmanız ile birlikte camların daha parlak olacağını unutmamalısınız. Aynı zamanda da cam silerken gazete kağıdı ile silmeniz daha kolay silmenizi, camların çizilmemesini ve parlak olmasını da sağlayacaktır.


Cam temizliği sonrasında en çok şikayet edilen konulardan bir tanesi de camın tekrardan toz tutması olacaktır. Bu durumda hazırlamış olduğunuz suyun içerisine bir miktar yumuşatıcı koymanız halinde camlar silindikten sonra toz tutmayacak ve daha kolay bir şekilde temizlenmesinde de etkili olacaktır.


Gözlük Camı Nasıl Temizlenir?

Gözlük camı temizliği yaparken her zaman ılık su kullanarak temizlik yapmalısınız. Gözlük camına yapışan tozların temizlenmesi için ılık su kullanmalısınız. Çok sıcak su kullanmanız sonunda gözlük merceğine zarar verecek olduğunuzu unutmamalısınız. Cam temizliğini yaparken her zaman için bulaşık yıkama deterjanını kullanmanız etkili olacaktır. Sabun izleri tamamen yok olacak şekilde suyun altına tutun ve yıkayın.Sonrasında gözlüğün üzerinde biriken suların yok olması için gözlük çerçevenizi sallamanız yeterli olacaktır.


Balkon Camları Nasıl Temizlenir?

Balkon camlarını silmek için mikrop ve bakterilerden arınması için sirke kullanarak balkon camlarını silmeniz sonucunda sirkenin anti bakteriyel özelliği bulunmaktadır. Limon sirkesi kullanmanız durumunda camlar daha parlak görünecektir. Cam temizleme araçları olarak bez kullanmak yerine balkon camı silerken gazete kağıdı kullanmanız camın zahmetsiz bir şekilde temizlenmesini ve iz bırakmamasını ayrıca çizilmemesini de sağlayacaktır.


Balkon camı silerken asla kuru bez kullanılmaması gerekmektedir. Kuru bez ya da kağıt sonucunda balkon camları üzerinde çizilmesine neden olacaktır. Her zaman için parlak olması için bulaşık deterjanı kullanarak silmeniz sonucunda daha temiz olmasında etkili olur. Balkon camlarını silerken litre içerisine çamaşır suyu eklemek sadece camları silerken kullanmalısınız.


Balkon camlarının parlak olmasını sağlamak için bulaşık makinesinin parlatıcısı olan deterjandan eklemeniz ve köpürterek camları silmeniz ile birlikte camların daha parlak olmasında etkili olacak bir yöntemdir.


Cam Masa Nasıl Temizlenir?

Cam masalarda yemeklerden sonra leke oluşması ya da toz oluşması ile birlikte kötü görüntüsünden kurtulmak için cam yüzeyin leke oluşmaması için mikrofiber bez kullanmalı ve mutlaka çizilmemesi için ıslak olması gerekmektedir. Özellikle de her cam temizliğinde olduğu gibi gazete kağıtlarından faydalanarak cam masa temizliği yapmanız daha etkili olacaktır. Kurumuş lekeleri sıcak suyla ıslattıktan sonra bulaşık deterjanı dökün ve süngerin yumuşak kısmı ile ovalayın. Lekeler kolaylıkla çıkar.


Cam Şişe Nasıl Temizlenir?

Cam şişlerin dip kısmında kalan lekeleri çıkarmak oldukça zor ve zahmetli bir iş olarak görülmektedir. Bu nedenle özel üretilen cam şişe temizliğindeki fırçalar etkili olmaktadır. Fakat şişe diplerinde etkili olmayacaktır. Şişenin altında 2 parmak kadar bulaşık deterjanı ile doldurmalısınız. Üzerine sıcak su koyun ve şişenin ağzını kapatarak kir çıkana kadar çalkalamanız gerekmektedir.


Cam şişelerin üzerinde yazılar bulunmaktadır. Bunlar kişilerin rahatsız olması sonucunda cam şişe üzerindeki yazıların çıkarmak için sıcak su ve sabun kullanmalısınız. Kaynamış suyun içerisine koyacak olduğunuz şişe su soğuyana kadar bekletmelisiniz. Sonra sabun ile yazıyı ovmalısınız. Yazılar kendiliğinden çıkacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments