Column Left

Bizi Takip Edin

21 Ocak 2024 Pazar

Kantaron Yağının Saça Faydaları ve Kullanımı

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 Kantaron Yağının Saça Faydaları ve Kullanımı

Kantaron yağının saça faydaları

Antibakteriyel özelliği ile saç derisinin sağlıklı olmasını sağlayan kantaron yağı, antioksidanlar bakımından zengindir. Zararı neredeyse olmayan kantaron yağı yüz ve vücuda sürülebildiği gibi saçlara da sürülebilir. Kantaron yağının saça faydalarını şu şekilde sıralayabiliriz;Saç dökülmesine iyi gelir: Banyodan bir saat önce saçlara ve saç diplerine uygulanan kantaron yağı saç dökülmelerinde çok etkili sonuçlar vermektedir. Saç kökleri ve saç derisinden kaynaklı saç dökülmelerini engelleyen bu yağ erkekler ve kadınlar tarafından bu sorunun tedavisi amaçlı kullanılabilmektedir. Kantaron yağının iki günde bir saçlara uygulanması saç dökülmesinin önüne geçmek ve saç derisini onarmak için yardımcı olacaktır.

Kepek önleyicidir: Saç dökülmesini durduran ve kepek önleyici etkisi en yüksek olan yağlardan biri olan bu bitkisel yağ, saç diplerine uygulandığında saç diplerindeki kepekleri kalıcı olarak yok edebilir.

Saçtaki egzamada etkilidir: Dermatit olarak adlandırılan şişlik ve kaşıntı şeklinde kendini gösteren, saç köklerinde ve saçlarda olumsuz etkileri bulunan saç egzaması için de iyileştirici özelliği vardır ve bu sonunu ortadan kaldırmaya fayda eder. Ayrıca saçkıran sorunu için de kullanılan yağlardan biridir.

Yıpranmış saça kantaron yağı: Hasarlı ve yıpranmış saça kantaron yağı uygulayarak saçları onarabilir ve daha canlı görünmesinde etkili sonuçlar alabilirsiniz.Kantaron yağı saç çıkartır mı: Eğer kıl kökleri zarar görmediyse saçları çıkarmak için kantaron yağı kullanabilirsiniz. Bu yağ kıl köklerini uyarır ve canlanmalarına yardımcı olur. Yoğun saç dökülmesi sorunu yaşayanların saç dökülmelerini azalttığı ve beslediği kıl kökleri sayesinde dökülen saçların yerine yeni saç çıkardığı gözlemlenmiştir. Ancak kıl kökleri tamamen ölmüş ise hiç bir yağ yeni saç çıkmasını sağlamaz. Bununla beraber vitamin ve mineral eksikliği, saç dökülmesi, saç derisinde pullanma ve kepeklenme olarak kendini gösterebilir. Sağlıklı ve dengeli beslenmek vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineralleri alması da çok önemlidir.

Kantaron yağı saç uzatır mı: Saçları uzatmak için kullanılan yağların arasında kantaron yağı da bulunmaktadır. Saç ve saç köklerini besleyerek saçların uzamasını teşvik eden bu yağ ile yapılan bakım maskeleri sayesinde hem saçlarda dolgunlaşma hem de yıpranmış saçlarda iyileşme görülmektedir. Saç uçlarında oluşan kırıkları onarma özelliği sayesinde saç uzatma işlevini etkili olarak yerine getirmektedir ve düzenli kullanımda ayda ekstradan saçın hızlı uzamasına faydaları bulunmaktadır.

Saç rengini açar mı: Düzenli olarak kullanılan kantaron yağında saç renginde çok az da olsa açılma görülebilir ama bu yağı saç rengini açmak için kullanmak çok da etkili olmamaktadır.

İçeriğindeki yağ asitleri ile saçı besler, nemlendirir ve saçtaki kuruluğu önler.

Saç diplerine sürülen kantaron yağı saçtaki dökülmeleri engellemeye yardımcı olur.

Kantaron yağı saçtaki kepeklenmeyi engeller.

Saç diplerinde bulunan egzama üzerinde olumlu etkileri bulunmaktadır.

Kafa derisindeki kaşıntıyı yok eder.

Saç diplerini ve gözeneklerini besler.

Bakımlı ve daha gür saçların çıkmasını sağlar.

Saçları yumuşatır, saç kırıklarını önler.

Saç derisinde oluşan pullanmayı engeller.

Radyasyon tedavisi, travma gibi dış etkenler nedeniyle oluşan saç dökülmelerinde saç hücrelerini yenileyici etkisi bulunmaktadır.

Kantaron yağı saça nasıl uygulanır

Yeterli miktarda kantaron yağının saç ve saç diplerine masaj yaparak yedirin ve bir saat kadar bekledikten sonra şampuanlayarak ılık su ile yıkayın. Kantaron yağının saça faydalarını daha iyi görebilmek için yağı uyguladıktan sonra streçle sarabilir ve etkisini artırabilirsiniz.Kantaron yağı nasıl kullanılır, diğer yağ ve malzemelerle yapılan saç maskeleri

1. Sarı kantaron yağı ile losyon

Malzemeler;


Birer tatlı kaşığı kuru ısırgan yaprağı

Kuru sarı papatya

Sarı kantaron

Kırk kilit otu

Nasıl yapılır ve saça nasıl uygulanır


Büyük bir kabın içerisine malzemeleri koyun ve üzerine yeterli miktarda kaynar su ekleyerek on dakika kadar demlenmeye bırakın. Ilınan karışımı süzün ve banyodan sonra saç diplerine sürün ve bırakın. Saç diplerinde kalan bu karışım kuruduktan sonra sorun olmayacaktır.


Dilerseniz bu karışıma organik elma sirkesi de ekleyebilirsiniz ama elma sirkesi saçta hoş olmayan bir koku oluşturacağı için bu losyonu banyo öncesi sürüp bir saat beklettikten sonra yıkayabilirsiniz.2. Kantaron yağı ve elma sirkesi

elma sirkesi ve kantaron yağı karışımının saça faydaları


Saç sağlığı için iki güçlü savaşçı olan kantaron yağı ve elma sirkesinde yapılan bu karışım saç dökülmesi ve kepek sorunlarına olan faydaları dışında saç derisinin canlanmasını ve pH seviyesinin korunmasını sağlar.


Malzemeler;


Bir yemek kaşığı kantaron yağı

İki üç damla elma sirkesi

Nasıl yapılır ve saça nasıl uygulanır


Kantaron yağı ve elma sirkesini karıştırın ve saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Bir saat kadar bekledikten sonra şampuanlayarak yıkayın.


3. Güçsüz ve incelen saçlar için kantaron yağı, yoğurt ve yumurta

Güçsüz saçlar için gerekli olan faydalı bileşenler ve vitaminleri içerisinde barındıran bu maske için;


Malzemeler


Bir yemek kaşığı kantaron yağı

4 yemek kaşığı yağlı organik yoğurt

Bir yumurta sarısı

Nasıl yapılır ve uygulanır


Bu malzemeleri pürüzsüz bir karışım elde edene kadar iyice karıştırın ve saç diplerine masaj yaparak yedirin. Daha sonra saçları streç film ya da bone ile sararak 40 dakika bekleyin ve yıkayın.


4. Saç dökülmesini engelleyen kantaron yağı, süt soğan karışımı maskesi

Bu uygulamayı yapacak olanların saç diplerinde leke, kesik ve yaraların olmaması önemlidir. Saç foliküllerine giden kan akışını hızlandıran ve saçı besleyen bu maskeyi uyguladığınızda biraz rahatsızlık hissedebilirsiniz.


Malzemeler;


3 yemek kaşığı kantaron yağı

Yarım bardak süt

Soğan

Nasıl yapılır ve saça nasıl uygulanır


Soğanı ezip tüm malzemeleri karıştırın. Hafifçe ısıttığınız bu maskeyi bir saat saç derisinde beklettikten sonra yıkayın.


5. Kantaron yağı ve zeytinyağı maskesi

Ege bölgesinde yıllardır kullanılan bu karışım ile saçlarınızın parladığını ve yumuşacık olduğunu fark edeceksiniz.


Malzemeler;


Eşit miktarda kantaron yağı ve zeytinyağı

Nasıl yapılır ve uygulanır


Kantaron yağını ve zeytinyağını iyice karıştırıp saç ve saç diplerine masaj yaparak uygulayın ve bir saat kadar sonra şampuanlayarak yıkayın.


6. Kantaron yağı, bal ve yoğurt maskesi

yoğurt bal kantaron yağı saça nasıl uygulanır


Saç boyama, saç açma işlemleri ya da güneşin olumsuz etkileri nedeni ile nemini kaybeden, yıpranan ve kuruyan saçları nemlendiren, güçlendiren ve hacimlendiren bir maskedir.


Malzemeler


Yoğurt

Bal

Kantaron yağı

Nasıl yapılır ve uygulanır


Uygun miktarlarda yoğurt, bal ve kantaron yağını saç kremi kıvamına gelene kadar iyice karıştırıp saçlara ve saç diplerine uygulayın. Saçta yarım saat kadar bekletilen bu karışımı şampuanlayarak yıkayın.


7. Saç dökülmesine karşı kantaron yağı ve ısırgan otu yağı karışımı

Çok etkili  kantaron yağı ve ısırgan otu yağının karıştırılması ile yapılan bu karımın saç dökülmesi sorunu yaşayanlar tarafından kullanılması önerilmektedir.


Nasıl uygulanır


Birer yemek kaşığı ısırgan otu yağı ve kantaron yağını karıştırın ve saç derisine ve saçlara masaj yaparak uygulayın. Saçları streçle sararak nüfuz etme etkisini artırmak bir saat bekletin. Daha sonra şampuanlayarak yıkayın.


8. Kantaron yağı ve susam yağı karışımı maskesi

Saçlar için haftalık bakım ve yoğun uygulamalarda kantaron yağı susam yağı ile beraber kullanıldığında saç köklerinde anti-aging etkiye sahiptir.


Malzemeler;


10 damla susam yağı

10 damla kantaron yağı

Nasıl yapılır ve saça nasıl uygulanır


Saça faydaları bilinen susam yağını ve kantaron yağını karıştırın. Saç uzunluğuna bağlı olarak eşit miktarlarda eklenerek artırılabilecek bu karışımı temiz saça ve saç diplerine masaj yaparak sürün. Streç film ile sararak 30 dakika bekleyin ve ılık su ile yıkayın.


Kantaron yağı evde nasıl yapılır

Aktarlarda da bulabileceğiniz kantaron yağını evde kendiniz de yapabilirsiniz.


Malzemeler;


100 gram kantaron çiçeği

1 litre zeytinyağı

Nasıl hazırlanır


Kurutulmuş kantaron çiçeklerini şeffaf bir cam şişeye koyun ve üzerine zeytinyağı döküp hava almadığından emin olacak şekilde sıkıca kapatın. Kantaron çiçeklerinin yağ içindeki durumunu kontrol etmeyi unutmadan 40 gün boyunca güneşte bekletin. Sonrasında temiz bir bezden süzerek ortaya çıkan bu yağı koyu renkli cam şişeye koyup hava almayacak şekilde kapatın. Bazen mor tonları olan koyu kırmızı renge sahip olan bu yağı buzdolabında saklamayın.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments