Column Left

Bizi Takip Edin

23 Ocak 2024 Salı

Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları

Günde iki fincan Türk kahvesinin kolon kanseri riskini, kalın bağırsak kanseri riskini yüzde 25, safra kesesinde taş riskini yüze 45 azalttığını gösteriyor..

Kahvenin içerdiği kafein maddesi, sinir sistemini uyarıp zihinsel aktiviteyi güçlendirir. Uyuşukluğu giderip enerji verir ve uyanık kalmayı sağlar. Yapılan araştırmalar günde 6 fincan kahve içen 55 yaşındaki bir kişinin düşünme potansiyelinin içmeyenlere oranla 6 kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Ayrıca kahve içenlerde içmeyenlere nazaran daha az diş çürüğünün olması, bir başka dikkat çekici araştırma sonucu.
Kahve içtikten sonra organizmada ani değişiklikler oluyor. Tüm vücut ani bir enerji akımı ile doluyor. Bu enerji çocuklarda 3, yetişkinlerde ise 5 – 7 saat sonra azalmaya başlıyor. Tüm bu olumlu yönlerine rağmen kahveyi çok fazla tüketmemekte fayda var. Çünkü aşırı kahve tüketimi sürekli bir uykusuzluğa ve mide rahatsızlıklarına neden oluyor. Ayrıca aşırı tüketim yüksek tansiyona da sebep olabilir.

Kahvenin selülit yapmak bir yana, vücuda daha fazla hareket kazandırarak, metabolizmanın yağ yakmasına katkı sağladığı saptanmıştır.

Kahvenin ayrıca depresyon ve alkolizm tedavisine iyi geldiği biliniyor.

Kahve yemek üzerine içildiğinde, sindirimi kolaylaştırır. Bu yönüyle şekerli içmemek kaydıyla kilo almayı ve mide ekşimelerini önler. Asıl yararı hayali genişletir, hafızaya güç verir, hareket sağlar ve gevşekliği giderir. Kahvenin düşünceye açıklık getirdiği bir gerçektir.Türk kahvesinin (dozunda içildiği takdirde) sağlığı tehdit edecek zararlı yanı yoktur. Teskin edici ve dinlendirici özelliği vardır. Bir fincan kahvedeki 50 mg. kafein hemen vücuttan atılır. Bu bakımdan Türk kahvesi fincanı ideal ölçülere sahiptir. Bir fincandan fazla içildiğinde zihin açıcı, uyarıcı, enerji verici özelliği ön plana çıkar. Yerinde ve zamanında içildiği zaman olağanüstü bir keyif verici olarak ün yapmıştır.

Kararında içilen, yani günde 2 fincan Türk kahvesi sağlığa faydalıdır..

TÜRK KAHVESİ;

• KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR.

• AĞRI KESİCİLERİN ETKİSİNİ YÜZDE 40 ORANINDA ARTIRIR.

• GÖĞÜS KANSERİ RİSKİNİ AZALTIR.

• GÜNDE 3 FİNCAN KAHVE İÇMEK ASTIM TEHLİKESİNİ AZALTIR.

• KAHVE GİRİŞKENLİĞİ ARTTIRIR.

• SİROZ HASTALIĞI RİSKİNİ YARI YARIYA DÜŞÜRÜR.

• NEFESİ AÇAR.

• KEMİKLERİ GÜÇLENDİRİR, ANCAK YAŞLILARIN FAZLA TÜKETMESİ SAKINCALI.

• TİP 2 DİYABETİ VE PARKİNSON HASTALIĞINDAN KORUR.

• SELÜLİT GİBİ CİLT SORUNLARINA KARŞI ETKİLİDİR.

• YÜKSEK TANSİYONU ÖNLER.

• PANKREAS KANSERİNİ AZALTIR.

• KALP RAHATSIZLIKLARINI BÜYÜK ORANDA ÖNLER.

• BAĞIRSAKLARI DÜZENLER.

• DEPRESYONA KARŞI ETKİLİDİR

• 40 YIL HATIRI VARDIR 🙂Kahvenin içenler üzerinde alışkanlık yaptığı, araştırmalarla kanıtlandı. Amerika’da yapılan yeni bir araştırmanın sonucuna göre ise; bir bardak kahve baş ağrısına, karaciğere ve mide rahatsızlıklarına karşı faydalı oluyor. Daily Mail gazetesinde çıkan haberde, kahvenin zararları ve faydaları anlatılıyor.

Ve Zararları:

Kalp

AŞIRI KAHVE TÜKETİMİ KALBİN RİTMİNİ OLUMSUZ YÖNDE ETKİLİYOR. KAHVENİN İÇERDİĞİ KAFEİN FAZLA TÜKETİLDİĞİNDE, KALPTE RİTİM BOZUKLUKLARI MEYDANA GELEBİLİYOR. DÜZENSİZ KALP ATIŞLARI KALP ÇARPINTISINA YA DA TAŞİKARDİ GİBİ RAHATSIZLIKLARA NEDEN OLABİLİYOR. DOKTORLAR ÖZELLİKLE KALP HASTALARININ SINIRLI MİKTARDA KAHVE İÇMELERİNİ TAVSİYE EDİYOR.

TANSİYON

2003 YILINDA EDİNBURGH ÜNİVERSİTESİ UZMANLARININ YAPTIĞI BİR ARAŞTIRMAYLA, KAHVENİN TANSİYONA OLAN ETKİSİYLE İLGİLİ GÖRÜŞLER YENİ BİR İVME KAZANDI. DÜZENLİ OLARAK GÜNDE DÖRTBEŞ BARDAK KAHVE İÇENLER ÜZERİNDE YAPILAN ARAŞTIRMALARDA KANDAKİ BASINÇ, YANİ TANSİYON HIZLA YÜKSELDİ. YAPILAN TESTLERDE, YÜKSEK MİKTARDA KAHVE TÜKETİMİNİN TANSİYONU HIZLA YÜKSELTTİĞİ GÖRÜLDÜ.

MİDEKAHVE, ÜLSER GİBİ MİDE RAHATSIZLIKLARINA NEDEN OLMASA DA, BU HASTALIKLARIN VARLIĞINDA KÖTÜLEŞMESİNİ TETİKLİYOR. KAHVE, MİDENİN ASİT SALGILAMASINI UYARIYOR.

Şeker hastalığı

Bu sene açıklanan iki raporda; kafeinin Tip 2 şeker hastalığı üzerindeki etkileriyle ilgili olarak farklı görüşlere yer verildi. Amerika’da yapılan araştırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıktı. İngiltere ise, yapılan bu araştırmanın yetersiz olduğunu ve Tip 2 şeker hastalığının kahveden olumsuz yönde etkilenmediğini açıkladı. Uzmanlar kahvenin içindeki kafeinin değil, minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu savunuyorlar.

Su kaybı

Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğunu savunuyorlar.

Migren

Kahve uzun zamanlardan beri migreni tetikleyen uyarıcıların başında sayılıyor. Kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduğu, araştırmalarda görülüyor.

Vitamin ve mineral kaybı

Kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini engelliyor. Ayrıca, kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına neden oluyor. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırıyor.

Hamilelik

Kafeinin anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu biliniyor. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg olduğunu belirtiyorlar.

FAYDALARIKanser

Yeşil ve siyah çay gibi, kahve de antioksidanlar içeriyor. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engelliyor.

Baş ağrıları

Migreni olumsuz yönde etkileyen kahve, şaşırtıcı bir biçimde baş ağrısına iyi geliyor. Baş ağrısı ilaçlarında bulunan bazı maddeleri içeren kahve, ağrı kesicilerle kıyaslandığında, yüzde 40 oranında baş ağrısında daha etkili oluyor.


Beyin uyarımı

Kahve konsantrasyona yardımcı oluyor. Yapılan araştırmalarda, okul çağındaki çocukların az miktarda kahve ile süt içtiklerinde sabahki derslerinde daha başarılı oldukları görülüyor.

Karaciğer sağlığı

Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikayet ettiği görülüyor.

Safra taşları

Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretiyor. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taşından şikayet ettiği kanıtlandı.

Cilt

Yapılan çalışmalarda bilinenin aksine; kahvenin selülite karşı faydalı olduğu görülüyor.


Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments