Column Left

Bizi Takip Edin

20 Ocak 2024 Cumartesi

Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 Karabaş Otunun Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu, geleneksel tıpta yüzyıllardır kullanılan bitkisel bir ilaçtır. Lavanta bitki ailesine aittir. Latince adı lavandula stoechas’tır. Osmanlı İmparatorluğu döneminde kolera ile mücadelede siyah nokta otları kullanılmış ve o zamanın padişahları bu amaçla fermanlar yayınlamıştır. Dünya Savaşı’nda yaraları tedavi etmek ve dezenfekte etmek için kullanıldı. Blackbash, fiziksel ve zihinsel sağlığınıza çok katkıda bulunur. Sinirleri yatıştırır ve depresyon tedavisinde olumlu etkisi vardır. Hafıza ve damar sağlığı için faydalı olduğu biliniyor ancak bu konuda bilimsel araştırmalar yeterli değil. Bu nedenle doktora danışmadan kullanılması doğru değildir.Karabaş, Akdeniz ülkelerine özgü çok yıllık bir süs bitkisidir. Çok faydalı bir bitki olan siyah nokta otu, ilkbaharda mor veya pembe çiçekler üretir. Çimlerin yüksekliği 30 ila 100 santimetre arasında değişir.


Fars-Arap geleneksel tıbbında ‘ustukhuddus’ olarak adlandırılan Labandula özü, birçok hastalığın tedavisinde kullanılır ve antifungal, antibakteriyel ve antioksidan özelliklere sahiptir.


Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan bu şifalı bitki, ideal bir kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Aynı zamanda düşük kalorili bir bitkidir.


Siyah nokta yağı, yukarıdaki maddelere ek olarak kafur, triterpenik asit, mirtenol ve pinokabil asetat içerir. uçucu yağlar; Glikozitler, steroidler, terpinler, reçineler ve terpinler.Karabaş Otunun İçerdiği Besinler ve Vitaminler

Vitamin ve mineraller açısından oldukça zengin olan bu şifalı bitki, ideal bir kalsiyum, demir, magnezyum ve potasyum kaynağıdır. Aynı zamanda düşük kalorili bir bitkidir. Siyah nokta yağı, yukarıdaki maddelere ek olarak kafur, triterpenik asit, mirtenol ve pinokabil asetat içerir. uçucu yağlar; Glikozitler, steroidler, terpinler, reçineler ve terpinler.Karabaş Otunun Faydaları

Zeka ve hafızayı güçlendirir, zihinsel yorgunluğu ve kafa karışıklığını giderir

Arap-Fars geleneğinde çoğu beyin bozukluğunu tedavi etmek için kullanılır.

Sinüzit, öksürük, kronik soğuk algınlığı ve ateşli soğuk algınlığı tedavisinde kullanılır.

Depresyon ve anksiyete belirtilerini önler ve hafifletir.

Baş ağrısı ve migren tedavisinde diğer bitkilerle birlikte kullanılır.

Kan dolaşımını teşvik eder.

Kan damarlarının tıkanmasını önler.

İdrar yolu ve vajinal enfeksiyonların tedavisinde yardımcı olur.

Kan kanseri ve çeşitli kanser türlerinin gelişmesini engeller.

Cilt yaralarının iyileşmesini hızlandırır.

Mide bulantısını giderir.

Romatizmal ağrılara iyi gelir.

Uykusuzluğa iyi gelir.

Hazımsızlığa, kabızlığa ve ishale iyi gelir.

Sindirim sistemini düzenler ve bağırsakların daha aktif çalışmasını sağlar.

Kas ağrılarını ve kas yorgunluğunu giderir.

Beyin tümörlerinin ilerlemesini engeller.

Şunlar da ilginizi çekebilir: Ülkemizde Yetişen Şifalı Bitkiler

Şunlar da ilginizi çekebilir: İncir Faydaları Nelerdir?

Şunlar da ilginizi çekebilir: Üzüm Faydaları Nelerdir?

Karabaş Otu Nerelerde Kullanılır?

karabas-otu-nelere-iyi-gelir

Herkes tarafından bilinen ve birçok rahatsızlığa iyi gelen siyah nokta otları birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle bitki çay olarak tüketilmektedir. Blackbash çayı bitkinin tüm tıbbi özelliklerine sahiptir.Karabiberin kullanım alanlarından biri de ağrı ve yaraları tedavi etmektir. Bu bitkiden yağ elde edilir. Daha sonra yaralara ve ağrılara topikal olarak uygulanır. Bu sayede ciltteki ağrı ve yaralar iletilir.


Karabaş Otu Zayıflatır mı?

Karabaş otu birçok sağlık yararına sahiptir. Bunun yanında vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Siyah çayın faydalarının yanı sıra yağın da birçok faydası vardır. Özellikle çay sadece rahatsızlıklara iyi gelmez aynı zamanda sakinleştirici bir etkiye de sahiptir.


Karabaş otu, soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Hazımsızlığa iyi geldiği gibi hastalıklara da iyi gelir. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini destekler ve kabızlığa iyi gelir. Yani bu faydalarının yanında kilo vermenize de yardımcı olur.


Siyah nokta otunun birçok sağlık yararı vardır. Bunun yanında vücudun rahatlamasına yardımcı olur. Siyah çayın faydalarının yanı sıra yağın da birçok faydası vardır.


Özellikle çay sadece rahatsızlıklara iyi gelmez aynı zamanda sakinleştirici bir etkiye de sahiptir.


Blackbash, soğuk algınlığı ve grip enfeksiyonlarını tedavi etmek için yaygın olarak kullanılır. Hazımsızlığa iyi geldiği gibi hastalıklara da iyi gelir.


Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini destekler ve kabızlığa iyi gelir. Yani bu faydalarının yanında kilo vermenize de yardımcı olur.


Karabaş Otunun Cilt Sağlığına Faydaları

Cildin kırışıklıklarını ve erken yaşlanmasını önler ve günlük 2-3 damla çörek otu yağı ekleyerek cilde nazikçe masaj yaparak pürüzsüz bir cilt oluşturur.


Yaraları dezenfekte ederek güneş yanığı gibi yanıkları iyileştirir.


Saç dökülmesini önler ve saçların daha canlı ve parlak olmasına katkı sağlar. Saçı besler ve doğal bir parlaklık verir.Güçlü bir antibakteriyel ajan olarak, bakteri ve mikropların cildin daha geniş bölgelerine yayılmasını önler.


Karabaş Otu Nasıl Kullanılır?

karabas-otu-zararlari

Karabaş Otu genellikle çay olarak tüketilir. Karabaş otu çayı bitkinin tüm tıbbi özelliklerine sahiptir. Bitkinin bir başka kullanımı da ağrı ve yaraları tedavi etmektir. Bu bitkiden elde edilen yağ ciltteki yara ve ağrılara topikal olarak uygulanır. Bu sayede ağrı ve ağrı hissinden kurtulmayı sağlar.


Blackbash ayrıca ticari olarak oda spreyleri ve böcek ilacı üretiminde de kullanılmaktadır. Bu bitki etkili bir böcek kovucudur. Özellikle sivrisineklere karşı etkilidir. Sabun ve parfümler de karabiberden üretilir. Bitkisel çubuklar tütsü ile yakılır. Hoş kokulu yağlar sinirleri yatıştırır. Yaprakları kokuludur ve genellikle kiliselerde süs amaçlı kullanılır.


Karabaş Otu Yağının Faydaları

Diğer lavanta çeşitleri gibi çörek otu da aromaterapi yağı olarak kullanılabilir. Yağın en önemli faydaları şunlardır:


Vücudunuzu rahatlatmak için suyla dolu bir küvete yağ bırakın.

Kasları gevşetmek için çörek otu yağı ile masaj yapın.

Mide bulantısını gidermek için ağızdan alınabilir.

Özellikle kuru saç yapısına sahip kişiler tarafından kullanıldığında saçları nemlendirir. Çörek otu yağı yıpranmış saçlar için uygundur.

Cilde uygulanan siyah nokta yağı, çatlakların kötü görünümünü gidermeye yardımcı olacaktır.

Egzama gibi cilt rahatsızlıklarının semptomlarını hafifletmek için harici olarak kullanılabilir.

Siyah nokta yağı ayrıca bebek üzerinde yatıştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Karabaşı Otunun Zararları  ve Yan Etkileri

Çörek otu zararları arasında aşırı tüketime bağlı karın ağrısı riski vardır.Öte yandan aşırı kullanım mide bulantısı, baş dönmesi ve kusmaya neden olabilir.


Uzun süreli kullanım böbrek ve karaciğer sorunlarına neden olabilir. Hamilelerin ve hassas cilde sahip kişilerin kullanması önerilmez.


Diğer lavanta yağları gibi çörek otu yağı da narkotik bir zehirdir.

Aşırı alımı mide ağrısına neden olur.

Diüretikler ve tansiyon düşürücü ilaçlarla birlikte alındığında bu ilaçlarla etkileşime girerler.

Aşırı kullanım mide bulantısı, baş dönmesi ve kusmaya neden olabilir.

Uzun süreli kullanım böbrek ve karaciğer sorunlarına neden olabilir.

Kaynak: wikipedia.org

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments