Column Left

Bizi Takip Edin

11 Kasım 2019 Pazartesi

Filizlendirme Mucizesi

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
 Filizlendirme Mucizesi
Filizlendirme baklagil, tahıl, tohum, çekirdek ve badem gibi sert kabuklu yemişlerin çimlenmeye başlaması sürecidir. Yenebilir bütün tahıllar, tohumlar, baklagiller, sert kabuklu yemişler ve ayçekirdeği gibi bazı çekirdekler filizlendirilebilir. Filizlendirme besinlerin vitamin, protein ve enzim değerlerini arttırır. Filizlendirilmiş yiyecekleri tek başına yiyebileceğiniz gibi salataların ve yemeklerinizin içine de katarak daha besleyici yemekler yapabilirsiniz.

Filizlendirme neden önemlidir?
Tohumlar kendilerini uzun süre koruyabilmek için değerli besinleri antibesinsel maddelerin içinde koruma altına almıştır. Filizlendirme, uyuyan tohumu canlı bir bitkiye dönüştürür ve anti besinsel maddeler açılarak içindeki değerli besinleri sunmaya başlar. Filizlendirilmiş yiyecekler vitamin, mineral, fitobesin, enzim, protein ve yağ asitleriyle doludur.

Filizlendirilmiş yiyecekler deniz sebzeleri ve mavi-yeşil alglerle birlikte dünyanın en iyi üç protein kaynağından birini oluşturur. İçeriğindeki protein vücudun ihtiyaç duyduğu şekilde, yani ham amino asit halindedir.

Filizlendirilmiş besinlerin daha kolay sindirilmesinin bir başka nedeni de yemeklerimizi sindirmemizde yardımcı olan enzim bakımından zengin olmalarıdır. Pişmiş bir yemekten önce filizlendirilmiş besin tüketmek sindirimi kolaylaştırabileceği için mide ve bağırsaklarınızı da rahatlatabilir.


Nasıl Filizlendirilir?
Filizlendirilmek istenen besin altı düz bir kabın dibine yayılır, üzerine su konarak bir süre bekletilir. Süre sonunda besinler süzülür ve yıkanır. Sığ bir kabın dibine ıslatılmış, temiz pamuklu bir bez serilir. Suda bekletilmiş tohumlar üzerine yayılır. Bir başka pamuklu ıslak bez tohumların üzerine konur. Tohumlar kurumamaları için sık sık ıslatılır, gerekirse arada yıkanarak tekrar ıslak bezlerin arasına konur.

Mucize Besin
Buğday ÇimiBuğday çimi doğanın sunduğu süper besinlerin en başlarında gelir. Buğday çimi içeriğinde vücudumuz için gerekli 102 mineralin 92’sini barındırır. Ayrıca kanserli hücreleri öldürdüğüne inanılan B17 ile güçlü bir B vitamini kaynağıdır. A, C, E vitaminleri, kalsiyum, demir, fosfor ve magnezyum buğday çiminde yoğun olarak bulunur. Hayvansal besinlerden daha güçlü bir protein kaynağı olan buğday çiminde 8’i vücudun üretemediği olmak üzere 20 aminoasit vardır ve gluten içermez. En önemli özelliği ise içeriğindeki klorofildir. Klorofil kana oksijen taşıyan hemoglobine benzer ve buğday çimi tüketmek kanınızın temizlenmesini sağlar. İyileştirici, koruyucu, yapılandırıcı ve yenileyici özellikleriyle buğday çimi sağlıklı bir yaşam için ihtiyacınız olan en önemli besinlerin arasında gelir. Bu sebeplerle buğday çimi filizlendirmede en çok kullanılan besin maddelerinden biridir.

Buğday Çimi Çimlendirme
Yıkayıp, 12 saat suda beklettiğiniz çimleri, tekrar sudan geçirip 12 saat daha suda beklettikten sonra çimlenmeye başladığını göreceksiniz. Çimlenmeye başlayan tohumları daha önceden hazırladığınız toprağa ekip, 4-5 gün arayla sulayarak büyümelerini izleyebilirsiniz. 7-10 gün sonra büyüyen çimleri üstlerinde kesip çim sıkacağınızda sıkarak içmeye başlabilirsiniz.

Diğer Filizler
Filizlendirilmiş mercimek yüksek oranda protein içerir, aminoasit yüklüdür. İdrar söktürücü ve adrenalin sistemi uyarıcıdır.
Filizlendirilmiş maş fasulyesi yüksek miktarda protein içerir. Bağırsak düzenleyicidir ve şekeri düşürür.
Filizlendirilmiş badem E vitamini ve kalsiyum kaynağıdır. Kolesterolü düşürür, kalp hastalıkları riskini azaltır.
Filizlendirilmiş nohut doymamış yağ ve demir bakımından zengindir. Pankreas, mide ve kalp için yararlıdır.
Filizlendirilmiş ayçekirdeği demir, E ve B vitamini kaynağıdır. Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur.
Filizlendirme Süreleri
Yıkayıp, 12 saat suda beklettiğiniz çimleri, tekrar sudan geçirip 12 saat daha suda beklettikten sonra çimlenmeye başladığını göreceksiniz. Çimlenmeye başlayan tohumları daha önceden hazırladığınız toprağa ekip, 4-5 gün arayla sulayarak büyümelerini izleyebilirsiniz. 7-10 gün sonra büyüyen çimleri üstlerinde kesip çim sıkacağınızda sıkarak içmeye başlabilirsiniz.

Arpa: 8-14 saat suda bekletilir, 1-1,5 günde filizlenir. (Kabuksuz arpa)
Karabuğday: 15-20 dakika suda bekletilir, 1-1,5 günde filizlenir. (Kavrulmamış karabuğday)
Yulaf: 8-14 saat suda bekletilir, 1-1,5 günde filizlenir. (Kabuksuz yulaf)
Kinoa: 2-4 saat suda bekletilir. Yaklaşık 12 saatte filizlenir.
Pirinç: 12-18 saat suda bekletilir, 1 günde filizlenir. (Kahverengi işlenmemiş pirinç)
Çavdar: 8-14 saat suda bekletilir, 1-1,5 günde filizlenir.
Badem: 10-14 saat suda bekletilir, 1 günde filizlenir. (Kavrulmamış, çiğ badem) Filizlendirme ve saklama süresi 2 günü geçmemelidir.
Nohut: 12-18 saat suda bekletilir, filizlenme 1,5 gün ya da daha fazla.
Çemenotu: 8-14 saat suda bekletilir, 18 saatte filizlenir.
Susam: 8-14 saat suda bekletilir, 1-1,5 günde filizlenir. (Kavrulmamış susam) Filizlendirme ve saklama süresi 1,5 günü geçmemelidir.
Ayçekirdeği: 8-14 saat suda bekletilir, 18 saatte filizlenir. (Kavrulmamış çekirdekler) Suda bekletme süresinin sonunda kabukları ayıklanır.
Mercimek: 8-14 saat suda bekletilir, 1 günde filizlenir. (Kırmızı, siyah ya da yeşil mercimek) Küçükler daha hızlı filizlenir.
Börülce: 12-14 suda bekletilir, 1 günde filizlenir.
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments