Column Left

Bizi Takip Edin

16 Aralık 2021 Perşembe

Evin Havasını Temizleyen 10 Bitki

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar

 Evin Havasını Temizleyen 10 Bitki
Evin havasını temizleyen bitkiler duvar boyasından, mobilya döşemesine, temizlik malzemesinden parfüme, televizyondan cep telefonuna etrafımızı çeviren toksik madde ve radyasyona karşı oldukça etkili olabiliyor. Paranoya değil, kanıtlanmış gerçekler. Hayallerdeki Ege kasabasına, bahçeli evlere yerleşmek şu an olası değilse çözümü şehre taşıyacağız. Maharetli ev bitkileri havanızı temizlemek için birebir!


ürkçeye “bitkilerle arındırma” olarak çevirebileceğimiz “Phyto-Purification” NASA’da mühendis olarak çalışmış olan Bill Wolverton öncülüğünde 1980’li yıllarda yapılan çalışmalardan bu yana bilinmekte. Wolverton bitkilerin birçok kimyasal bileşimi absorbe etme özelliğini araştıran ilk kişi oldu. En yaygın olanlarından, yaklaşık 50 ev bitkisi, bu şekilde test edildi. Peki “toksik madde” derken neleri kast ediyoruz?


Bilinen En Zararlı Toksik Maddeler

Amonyak


Temizlik malzemeleri, parfümler, boyalar ve plastiklerde bulunur.


Benzen


Mürekkep, boya, plastik, deterjan, sigara dumanı, tamirat malzemeleri veya ev mobilyalarında bulunur.


Formaldehit


Genelde preslenmiş ürünlerin yapımında tutkal olarak kullanılıyor. Tahta kaplama, fiber, tutkal, yapıştırıcılarda bulunur. Kullanıldığı ürünlerin kokusuyla insanlara etki eder.


Karbonmonoksit


Kokusu, tadı, rengi olmadığından fark edilmeden zehirler. Ocak, şofben, kombi, soba gibi kaynaklardan yayılır.


Toluen


Özellikle boya ve petrokimya alanında karşılaşılır. Su bazlı ürünler, vernikler, cilalar, bazı esanslı sabunlarda bulunur.


Trikloretilen ve Ksilen


Yapıştırıcılar, duvardan duvara halı yapıştırıcılar, vernikler, boyalar ve yağ sökücüler gibi ürünlerde bulunur.


Elektromanyetik Dalgalar
Cep telefonları, mikrodalga fırınlar, kaloriferler, Yüksek gerilim hatları, monitörler, lambalar, televizyon…


Evin Havasını Temizleyen Bitkiler

1. Aloe Vera


Afrika kökenli olan bitki, özsuyu ile yaraları iyileştirme gücüne sahip. Mekanlarda, formaldehidi %90’a kadar yok edebiliyor. Evin havasını temizleyen bitkiler arasında ilk sıralarda yer alan bu bitkiyi evinizde sıcak ( en az 18-20 derece arası) ve bol güneş gören bir yere koyun.


Etkili olduğu alan: Formaldehit, karbonmonoksit, toluen, elektromanyetik dalgalar.


2. Çin Herdemyeşili


Doğada elliye yakın türü olsa da iç mekan bitkisidir. Kökü bile havayı temizleme özelliğine sahip. Zararlı maddeler ortamda bulunduğu sürece aynı etkide filtrelemeye devam edebilir. 10 ila 25 derece arasında, hafif ışık alacak şekilde konumlanmalı. Üzerine doğrudan güneş gelmemeli.


Etkili olduğu alan: Formaldehit ve benzen


3. Büyük Flamingo Çiçeği


Amerika Kıtası’nın tropik bölgelerinden getirilmiştir. Ortamdaki amonyağı temizleme özelliğiyle ünlüdür. Dolayısıyla temizlik malzemelerinin bulunduğu mutfak ya da banyolara koymak etkili olacaktır. 10 ila 24 derece arasında bol ışık alacak şekilde konumlanmalı.


Etkili olduğu alan: Amonyak, ksilen, benzen, formaldehit


4. Şamadora Dağ Palmiyesi


Meksika ve Guatemala yağmur ormanlarından getirilmiştir. Her tropikal bitki gibi büyüdükçe etkisini gösterir. O nedenle bu bitkiyi 1 metre uzunluğa getirmeniz önerilir. Aynı zamanda dış mekanda bir ağaç altı bitkisidir. 18-24 derece arasında, az ışık alacak şekilde konumlanmalı.


Etkili olduğu alan: Amonyak, formaldehit, ksilen


5. Peru Mumu


Her evde bulunması gereken bir bitki. Amerika’da yapılan araştırmalar ile bu kaktüs türünün radyasyona bağlı baş ağrısını giderdiği kanıtlanmıştır. Ayrıca kanser tedavisinde kullanılmaktadır. Kolayca yetiştirilir, fazla sulamamaya özen gösterin. 5 – 30 derece arası ısıda, bol ışık alacak şekilde konumlanmalı.


Etkili olduğu alan: Elektromanyetik dalgalar


6. Bambu Palmiyesi


Hem iç hem dış mekan bitkisidir. Eksi üç dereceye kadar dayanıklıdır. Kuvvetli kimyasalları emmede çok başarılıdır. Evlerde güvelere karşı ilaçların, leke sökücülerin ve diğer kuru temizleme malzemelerinin yoğun olduğu giyinme odasına yakın yere koymanız öneriliri. Orta-az ışıkta, 18-24 derece ısıda konumlanmalı.


Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, Trikloretilen, ksilen


7. Kurdela Çiçeği


Afrika’nın güneyinden getirilmiştir. Örümcek Çiçeği olarak da bilinir. Kuraklığa dayanıklıdır ama direk güneş ışığı yerine yarı loş ortamı sever. Bitkinin yaprakları gibi kökü de havayı temizleme özelliğine sahip. Karbonmonoksit bile arındırabilir. Kış ayları hariç dış mekanda da yaşar. 8-30 derece arasında konumlanmalı.


Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, karbonmonoksit, toluen, ksilen


8. Areka Palmiyesi


NASA araştırmalarına göre doğada hava temizleme seviyesi en yükse olan bitkidir. Madagaskar kökenli olan bitki, saksıda yetiştirilebilen kısa boylu bir palmiye türüdür. İç mekanları nemli tutmak ve ortamdaki kimyasal toksinleri arındırmak için idealdir. Sene boyunca ortalama 22 derecede tutun ve yapraklarına düzenli olarak su püskürtün. Orta ve üst seviyede ışık ister.


Etkili olduğu alan: Benzen, formaldehit, toluen


9. Mücevher Bitkisi


Adeta bir seramik sanatçısının elinden çıkmış gibi görünen bu minyatür bitki, Asya’da uğur getirdiği inancıyla hediye edilir. Elektromanyetik dalgaları ve ortamdaki amonyağı emerek neredeyse yok eder. Suya çok ihtiyaç duymaz, 5-24 derece ısı bol ışık ister, yer değişikliği etkilemez, taşıyabilirsiniz.


Etkili olduğu alan: Amonyak, elektromanyetik dalgalar


10. Kasımpatı


Krizantemin (Kasımpatı) yalnızca renkleri değil özellikleri de etkileyici. Bu bitki formaldehit, benzen ve amonyak gibi kimyasalları havadan çok hızlı bir şekilde arındırıyor. Krizantem gündüz kadar geceleri de sever, 5-10 derece arası ısıda akşamları dışarı çıkarın, yalnız dona karşı koruyun yoksa çürür. Sezon sonunda onu yeniden bahçeye dikin. Bol ışığa, 14-18 derece arası ısıya ihtiyacı vardır.


Etkili olduğu alan: Amonyak, Benzen, Formaldehit


Evin havasını temizleyen bitkiler listemizden seçtiğiniz en az 2 bitkiyi mutlaka evinizde bulundurmaya çalışın. Özellikle birçok faydalı şekilde kullanabileceğiniz Aloe vera bizim favori bitkilerimiz arasında yer alıyor. Daha önce yayınladığımız “Aloe vera nelere iyi gelir?” ve “Nemlendirici Aloe Vera Kremi Nasıl Yapılır?” başlıklı makaleleri de okumanızı tavsiye ederiz.

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments