Column Left

Bizi Takip Edin

16 Ocak 2019 Çarşamba

İnşirah Suresi Faziletleri Her Türlü Darlık Sıkıntıdan Selamete Çıkmak ve Bol Rızık için İnşirah

Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
İnşirah Suresi Faziletleri Her Türlü Darlık Sıkıntıdan Selamete Çıkmak ve Bol Rızık için İnşirah
İnşirah Suresi Faziletleri – Her Türlü Darlık, Sıkıntıdan Selamete Çıkmak ve Bol Rızık için İnşirah
Yüce kitabımız Kur’an-ı Kerim’in 94. Suresi olan İnşirah Suresi, 8 ayetten oluşan Mekki bir suredir. İnsanlık için bir ümit kaynağı olan bu sure, Hz.
Peygamberin çok bunalımda olduğu bir dönemde indirildiğinden dolayı İnşirah (ferahlama) ismini almıştır.
Rabbimiz tarafından gönderilen her bir surenin ayrı bir esrarı, ayrı bir şifası olduğu muhakkaktır. Yüce kelamın biricik rabbi olan Allah(c.c), esasen, sıkıntıya düşüp de hayatın çeşitli merhalelerinde
olumsuzluklarla karşılaşan insanoğlu için en şifa verici ilacın, en tesirli iksirlerin kendi kelamında olduğunu, yine, kendisine yönelmek suretiyle bu kelamın tesiri olacağını ana kaynağımız olan Kur’an-ı Kerim’de müjdelemiştir. Genel manada bu müjdelemenin anlatıldığı surelerden birisi de konu edinmiş olduğumuz İnşirah Suresidir.Bu müjdelemeye mazhar olabilmek için ise, zor ve üzücü günlere karşı sabretmesi gereken Müslüman, hangi dünyevi sıkıntı ya da menfaatle imtihan edilirse edilsin iman hakikatini kendisinde muhafaza edebilmeli, yolunu ise bu şifa kaynağı ayetleri düstur edinmek suretiyle çizmelidir. Ferahlık olarak da ifade edilip sıkıntıları aşmaya vesile olan bu sure, sabrederek dayanma gücü ortaya koyan bir Müslümanın yakın zamanda genişlik ve başarıya kavuşacağının da bir işaretidir.
Surenin Faydaları* Bunalımda olanların, başı daralanların, kalp sıkıntısını gidermek isteyenlerin selamete çıkması, her türlü sıkıntıya karşı ümit var olmaları açısından ‘motivasyon’ kaynağıdır.6. Ayette de belirtildiği üzere, bir zorlukla karşılaşan kimseye iki kolaylık birden verileceği ifade edilmiştir.Bu da Allah(c.c)’ın rahmet nazarının ne kadar geniş olduğunun göstergesidir. Kulun sıkıntısı ne kadar büyük olursa olsun, kalpleri elinde bulunduran ve istediği gibi evirip çevirenAllah(c.c), dünya imtihanında kendisini terk etmeyip sabreden kullarına bu sabırlarının mükâfatı olarak iki kolaylık birden vereceğini müjdelemiştir.
O halde kul, geçici dünya sıkıntılarına karşı sabretmeli, zorluklar karşısında isyankâr olup ahiretini üç günlük dünya sıkıntısı için heba etmemelidir. Hz. Peygamber de bununla alakalı olarak, ‘’Elem neşrah leke’yi okuyan kimse bana gelip de sıkıntımı alan kimse gibidir’’ buyurmuşlardır.Günde 79 defa okunması gerektiği rivayet edilmiş ve 5 vakit namazdan sonra okunması tavsiye edilmiştir.
* Bu sureyi okuyan kimsenin rızkı kolaylaşır.Rızkı veren yüce Yaradanımız olduğu için kişi, emek sarf ettikten sonra tevekkül niyetiyle bu sureyi okur faydasını da rabbinden umarsa hayırlı rızık kapıları kendisine Allah’ın izniyle açılacaktır.Her gün 7 defa okunması gerektiği rivayet edilmiştir.Muradlarına ermek isteyen kimselerin isteklerinin kabulüne mazhar olur.
Duada ısrarcı olmak önemlidir. Kişi, muradının gerçekleşmesi için samimiyetle duasında ısrar eder ve İnşirah Suresini her namazdan sonra okursa ‘’Gerçekten zorlukla beraber bir kolaylık vardır’’ ayetinin tecellisini Allah’ın izniyle görecektir.
* Manevi anlamda ilerlemek isteyenlerin, elde etmiş olduğu ilmi muhafaza etmek isteyenlerin günde 79 defa okumaları gerekir.
* Allah’ın izni ile kalp ve göğüsle ilgili hastalıklara şifa verir.Burada da değinmek isterim ki;Kişi, tedbirini almadan sadece kavli dua yapmak suretiyle Allah’tan yardım istememelidir. Dua ve surelerin tesiri, kişinin tedbirini almasından sonra kendisini hissettirecektir. Eğer fiili duayı yapmadan sadece kavli dua ile hareket edilecek olsaydı, bunu önce Resulullah’ın hayatında görürdük.* Bu sureyi okuyanda vesvese, korku, evham ve endişe de yok olur.
* Ezber kabiliyeti olmayan ya da unutkan olan kimseler için de hafıza kuvvetlendiricidir.
Bununla alakalı olarak bir kısım ulema, ezber sorunu yaşayanların İnşirah Suresi ayetlerini kâğıda yazıp zemzem suyunda yazıları silininceye kadar beklettikten sonra içmesini ezber kabiliyetinin açılması için çok faydalı görmüştür.
* Bu sureyi okuyan kişinin üzerinden çalışma ve ibadet yapma tembelliği kalkar.
Sonuç olarak ise şunları söyleyebilirim; İnşirah Suresi ile rahatlamak, ferahlamak isteyen bir Müslüman, hayata bakış açısını gözden geçirerek bu surenin faydalarını yemek tarifi niteliğinde değil de uygulamaya geçirilmesi gereken tefekkür ayetleri olarak görmelidir.Maneviyâtta ilerlemek istiyenler, bu sûreyi her gün 70 defa okumayı ihmal etmesinler.Her türlü maddi ve manevi sıkıntılardan en kısa zamanda kurtulmak için her gün (70) defa okunmalıdır.
Aldıkları yüksek seviyeli ilmi; karşılaştıkları yüksek müşahedeleri, değerli keşifleri hazmetmek istiyenler günde yetmiş defa bu sûreyi okumağa devam etsinler
İçi sıkılanlar, başı daralanlar, bunalımda olanlar selâmete çıkmak istiyorlarsa, günde yetmiş defa bu sûreyi okumağa devam etsinler
Her biri de görecek ki; bu sûreye devam, Allah ın izniyle onları kesinlikle muradlarına erdirecektir
Kim bu sureyi beş vakit namazlardan sonra okumaya devam ederse,Cenab-ı Hak işlerinde ona kolaylık verir ve rızkını çoğaltır,sıkıntısını giderir,ummadığı yerden rızıklandırır
Bu sureyi her gün duha vaktinde ikiyüzer defa okumaya devam eden kimse bazı esrarı ilahiyyeye vakıf olur
Dilek için ise;2 rekat hacet namazi kil Besmele ile 152 kere elem neşrah leke sadrak süresini oku muradini iste gece yarisindan sonra okunması makbuldür.
Kaynak:http://gonulsofrasirahmetpnari.com


Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Sponsorlu Bağlantılar
Hiç yorum yok:
Comments